Ile gniazdek elektrycznych umieścić w pokoju, kuchni i łazience?

Aby cieszyć się w pełni funkcjonalnym domem, niezwykle ważne jest zaplanowanie jego przestrzeni jeszcze na etapie projektu. Od tego, ile umieścimy gniazdek w poszczególnych pomieszczeniach, zależy bowiem nasza wygoda na co dzień. Dlatego zapraszamy Państwa do zapoznania się z krótkim artykułem, w którym dowiedzą się Państwo najważniejszych informacji dotyczących przyjaznego i intuicyjnego planowania przestrzeni.

Gniazdka elektryczne – ile umieścić w każdym pomieszczeniu?

Każdego dnia korzystamy z niezliczonej ilości urządzeń, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Odpowiednio zaplanowana przestrzeń jest doskonale intuicyjna, dlatego nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób podłączyć telefon do ładowarki, aby dosięgnął fotela, na którym siedzimy lub gdzie umieścić przedłużacz, aby kable dosięgnęły biurka.

Gdzie i ile kontaktów umieścić zatem w każdym z pomieszczeń? Postarajmy się rozrysować najpierw mapę urządzeń, które będą na stałe podłączone do prądu. Są nimi: lodówka, piec, ogrzewanie, bojlery, zmywarka, pralka, telewizor, router, sprzęt audio, mikrofala, ekspres do kawy, płyta grzewcza i wiele innych. Jak widać, najwięcej tego rodzaju urządzeń znajduje się w kuchni oraz pomieszczeniach gospodarczych. Warto zatem zadbać o to, aby to właśnie tam znalazła się największa ilość gniazdek, obejmująca sprzęt na stałe podłączony do sieci elektrycznej – w zależności od domu może to być od 5 do 10 kontaktów. Zgodnie z przepisami istnieje także możliwość stworzenia drugiego obwodu w jednym pomieszczeniu i to właśnie do niego przyporządkujmy gniazdka, które obsługiwać będą w kuchni dodatkowe sprzęty, których używamy sporadycznie: mikser, blender czy inne – kontakty najlepiej umieścić na wysokości blatu, nad stanowiskiem pracy.


Łazienka jest z kolei przestrzenią, w której najczęściej nie ma zbyt wielu urządzeń stałych, poza pralką lub suszarką. Ale często korzystamy w niej z dodatkowych urządzeń takich jak suszarka, ładowarka do szczoteczki elektrycznej, trymer, prostownica, lokówka - warto zadbać więc o to, aby znalazły się w niej co najmniej dwa dodatkowe gniazdka.


Ilość kontaktów w pozostałych pomieszczeniach również zależy od ilości urządzeń na stałe podłączonych do sieci elektrycznej. Do nich należy doliczyć także dodatkowe miejsce na ładowarkę do telefonu, odkurzacz, kabel od laptopa i inne sprzęty, których używamy rzadziej, ale które również wymagają komfortowego połączenia z siecią w każdym momencie. W salonie, sypialni czy gabinecie zaleca się użycie około 5 kontaktów, które umieszczone zostaną w kilku, oddalonych od siebie miejscach.

Jesteśmy 20 lat na rynku

99% pozytywnych opinii

Fachowa pomoc techniczna

Darmowa dostawa od 490 zł

Newsletter
Zapisz się i korzystaj z informacji o nowościach i promocjach
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Sklep internetowy Shoper.pl | Projekt i wdrożenie AKTYNOVA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium