Żarówki LED - jak wybrać odpowiednie?

Budowa żarówki LED

To, z jakiego materiału wyprodukowana została żarówka ledowa jest niezwykle istotne. Trwalsze i mocniejsze wykonanie oznaczać będzie dłuższą żywotność źródła światła, co w konsekwencji pozwoli nam na oświetlenie wnętrz lub ogrodu pięknym, mocnym blaskiem. Żarówki ledowe w nowoczesnych firmach wykonywane są z kilku rodzajów tworzyw. Najczęściej spotykanymi są ceramiczne żarówki LED, ponieważ jest to tworzywo o dosyć dobrej przewodności cieplnej oraz o wysokim stopniu oddawania ciepła do otoczenia. Co ważne, ceramika pozwala na izolację elektryczności, dzięki czemu taka właśnie żarówka będzie bezpieczniejsza dla oprawy lampy.
Innym tworzywem, z którego chętnie korzystają producenci ledowych żarówek jest szkło mineralne. Ten konkretny rodzaj materiału spotykany jest w żarówkach o niższej mocy. Trzecią, wartą wspomnienia alternatywą, wykorzystywaną przy wytwarzaniu ledowego źródła światła jest aluminium, które bardzo korzystnie poprawia żywotność żarówki.

Jak dobierać żarówkę LED – na co zwracać uwagę

Istnieje wiele metod czy też czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Tak jak w przypadku oświetlenia zewnętrznego (lub wewnętrznego), tak w przypadku żarówek, nie powinniśmy kierować się ceną. Ważniejszymi aspektami na pewno będą gwint żarówki, jej moc oraz bezpieczeństwo.

Gwint żarówki

Wiele lamp może oznaczać wiele gwintów lub inaczej mówiąc trzonków. Niezależnie od rodzaju i modelu lampy, każda z nich ma określone zapotrzebowanie na źródło światła, a jej oprawa została dostosowana do konkretnych rozmiarów. Żarówki ledowe i ich mocowanie nie jest zbyt obszernym tematem. Istotnym jest posiadanie w pamięci informacji, dosyć błahej, że żarówka musi pasować do oprawy. A jakie są najpopularniejsze gwinty? Najczęściej spotykanymi źródłami światła LED są żarówki led E27, E14 oraz GU10.

Jasność i moc żarówki

Nasze preferencje z pewnością mogą się różnić ze względu na moc oświetlenia. Jedni będą preferowali mocne, białe światło, podczas gdy inni zapragną rozświetlić pomieszczenia lub teren delikatnym blaskiem. Jak więc wybrać moc żarówki ledowej? Istnieje pewien naturalny przelicznik, przy którym należy zabrać pod uwagę skalę 10:1 względem tradycyjnej żarówki żarnikowej. Mianowicie - żarówka LED o wartości 600 lumenów (jednostka mocy żarówek led) będzie odpowiadała żarówce o mocy 60W.
W zakresie barwy światła, z pomocą przyjdzie nam opakowanie żarówek. Wielu producentów dba o to, aby na pudełku znajdowała się skala podpowiadająca kolor i moc żarówki, którą wybieramy.

Bezpieczeństwo ledowego źródła światła - wskaźnik IP

Każdy z produktów będących źródłem światła został oznaczony przez producentów wskaźnikiem Ingress Protection (w skrócie IP). Oznacza on, w jakim stopniu produkt jest odporny na czynniki zewnętrzne i atmosferyczne – kurz, pył, wilgoć. W przypadku oświetlenia LED, a co za tym idzie - żarówek ledowych, jego wartość powinna oscylować w okolicach IP44, a IP65. Będzie to wartość optymalna, która zapewni bezpieczeństwo nie tylko żarówce, ale i oprawie lampy. Pamiętaj - to, że źródło światła otoczone jest oprawą, nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z bezpiecznych żarówek.

Żarówki LED – wiele zalet

Powyższym artykuł powstał z kilku pobudek. Przede wszystkim, jest to najczęściej wyszukiwane źródło światła w Internecie. To jednak nie wszystko. Żarówki LED są najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Szacuje się, że diody LED są w stanie zużyć nawet 90% mniej energii elektrycznej od tradycyjnych żarówek żarnikowych. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny, nakład przy zakupie zwraca się niezwykle szybko w oszczędności na rachunkach. Teraz, gdy wiesz na co zwracać uwagę podczas zakupu żarówek ledowych – z pewnością poświęcisz kilka złotych więcej.

Jesteśmy 20 lat na rynku

99% pozytywnych opinii

Fachowa pomoc techniczna

Darmowa dostawa od 490 zł

Newsletter
Zapisz się i korzystaj z informacji o nowościach i promocjach
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Sklep internetowy Shoper.pl | Projekt i wdrożenie AKTYNOVA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium