Jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED do swojego mieszkania lub domu?

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED do swojego mieszkania lub domu?

Przy podejmowaniu decyzji zakupowej kierujemy się wiedzą, doświadczeniem oraz rekomendacjami innych. W przypadku szybko rozwijającego się segmentu produktów, jakim są diody LED, wiedza musi być stale odnawiana i uzupełniana. Czemu? Bo żarówki LED są cały czas udoskonalane. Wybór takich żarówek jest świetnym pomysłem, ponieważ charakteryzują się one energooszczędnością, a dodatkowo mogą posiadać regulację barw.

 

 

Co to jest żarówka LED?

LED to skrót od Light Emitting Diode, co oznacza po prostu diodę, która emituje światło. Ich działanie związane jest z ruchem elektronów, co umożliwia emisję promieniowania w zakresie światła widzialnego. Są przeznaczone do wielu różnych zastosowań. Ich główną zaletą jest energooszczędność – są znacznie wydajniejsze od konwencjonalnych żarówek. W przypadku oświetlenia tradycyjnego wybór dokonywany jest głównie na podstawie mocy, mierzonej w watach. Należy jednak pamiętać, że w przypadku oświetlenia LED wartość ta może być znacznie niższa. Lampy LED o mocy zaledwie 10 W mogą oświetlić całe pomieszczenie, podczas gdy tradycyjne żarówki potrzebują do tego samego zadania ok. 50 W. Efektywność energetyczna jest najważniejsza - mniej energii oznacza niższe rachunki za prąd. Ponieważ producenci żarówek LED stosują różne rozwiązania, ich jasność określana jest zwykle w lumenach. Jest to uniwersalny pomiar związany z siłą strumienia świetlnego.
Intensywność światła emitowanego przez żarówkę określa jej przeznaczenie. Oto kilka typowych zastosowań oświetlenia LED o standardowych wartościach:

  • żarówki o mocy poniżej 200 lumenów – stosowane są jako część większych instalacji, czasem jako część oprawy LED.
  • żarówki o mocy poniżej 500 lumenów – zapewniają podstawowe oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. W przypadku pomieszczeń większych niż 10 metrów kwadratowych, należy użyć kilku żarówek o tej mocy.
  • mocniejsze żarówki, np. 600, 700 czy 800 lumenów - produkty z tej kategorii doskonale sprawdzą się w standardowych lampach sufitowych.

Funkcje żarówek LED

Żarówki LED do oświetlenia wnętrz mogą tworzyć nietypowe układy. Dostępnych jest wiele różnych wariantów. Możemy również zastosować wielokolorowe oświetlenie RGB. Najczęściej jednak zetkniemy się z następującymi: 

  • ciepła barwa (2700–3300 Kelvin) - odpowiednia do zastosowań domowych, naturalna i przyjemna.
  • neutralna barwa (3300–5300 K) – ten rodzaj światła sprawdza się na liniach produkcyjnych. Jest również powszechnie stosowany tam, gdzie wymagane jest dobre odwzorowanie kolorów.
  • zimna barwa (5300–7000 K) – pobudza organizm człowieka, rzadko spotykana w domu.

Jak wybrać odpowiednie żarówki LED do domu?

Wybór żarówek LED jest doskonałym pomysłem, ze względu na oszczędność energii. Gdzie sprawdzą się diody? Najczęściej stosowane w mieszkaniach są tzw. downlighty, czyli oprawy sufitowe (świecące w dół). Można je podzielić na natynkowe, czyli montowane na powierzchni sufitu, oraz wpuszczane, czyli montowane w zagłębionych otworach montażowych w suficie.
Pozostałe oprawy LED to diody podtynkowe, czyli lampy montowane na powierzchni sufitu z kloszem. Najczęściej stosuje się je na klatkach, korytarzach, łazienkach czy piwnicach.
W naszym sklepie można znaleźć żarówki LED z dowolnym rodzajem gwintu, pasujące do każdego źródła światła. Szeroka oferta gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy szukamy żarówek LED do użytku biznesowego, domowego czy profesjonalnego.

Jesteśmy 20 lat na rynku

99% pozytywnych opinii

Fachowa pomoc techniczna

Darmowa dostawa od 490 zł

Newsletter
Zapisz się i korzystaj z informacji o nowościach i promocjach
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Sklep internetowy Shoper.pl | Projekt i wdrożenie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl